חברות נוצריות עכשוויות בארץ הקודש

שנות פעילות: 2009 - 2012

סטטוס:

לא פעילה
משתתפים: 

אנתוני אומהוני, וידה בייק, ג'ון ברדלי, סוורין גברי, יעל גוטר, קתרין דופריון, ג'יל דוכסית המילטון, מאשה הלוי, יסכה הרני, רפאל הרצשטיין, הלן מור ון דן ברג, האב ג'מאל חאדר, אוליבייה טורני, יוסי יונה, ריימונד כהן, ברברה מאייר, סלים מונייר, האב דויד נויהאוס, מישל סיין, ענאן סרור, רימה פארח, ג'קי פלדמן, גליה צבר, דפנה צמחוני, מרק קלדר, מיכל קמחי, אנסטסיה קשמן, עמוס רון, אמנון רמון, נורברט שוואקה, ניקודמוס קלודיוס שנבל, אדורם שניידלדר, פיידרה שפירו

באוניברסיטאות בישראל יש מסורת רבת שנים של מחקר העוסק בתיאולוגיה ובהיסטוריה נוצרית, ואולם הנצרות העכשווית במרחב המוכר כארץ הקודש כמעט איננה מובאת לדיון במעגלים אקדמיים. פורום מחקרי זה היה יוזמה אקדמית ראשונה להפגיש חוקרים ממגוון תחומים כדי ליצור ולעודד שיח מחקרי בתחום זה. קבוצת המחקר הייתה תוצר של שיתוף פעולה שכלל, מלבד את מכון ון ליר בירושלים, את המרכז לחקר הנצרות באוניברסיטה העברית בירושלים, את מכון המחקר הצרפתי בירושלים (CRFJ) ואת המכון האקומני התיאולוגי בטנטור. 

 
במסגרת פעילות הקבוצה נפגשו חוקרי נצרות בכירים וזוטרים מדיסציפלינות שונות, כגון מדע הדתות, היסטוריה, תולדות האמנות, גיאוגרפיה, אנתרופולוגיה, פסיכולוגיה ומוזיקולוגיה, אחת לחודש במשך שנתיים (2009–2010). שנת הפעילות הראשונה יוחדה לדיון בחומרי קריאה רלוונטיים ובספרות תיאורטית ולמפגשים עם ראשי קהילות וחוקרים. שני ימי עיון ומפגשים בעיר נצרת סיכמו את שנת הפעילות הראשונה. שנת הפעילות השנייה נפתחה בעיסוק תיאורטי בנושא השנתי של טרנס-לאומיות ובבחינת הייחודיות של הנוצרים בארץ הקודש. תוצרי המחקר הוצגו בכינוס בין-לאומי ביוני 2010, ובימים אלה אנו שוקדים על עיבודם לקובץ מאמרים לפרסום.
 
בשנת 2011 קיימה הקבוצה שני אירועי מחקר חשובים – סדנת מחקר במכון טרטור שיוחדה לדיון בחברה הנוצרית הפלסטינית בשטחי הרשות הפלסטינית ובישראל. נדונו בה היבטים אנתרופולוגיים, פסיכולוגיים, סוציולוגיים, משפטיים ואמנותיים של הנושא. 
כמו כן התקיים כינוס בנושא "התחרות על נשמות" שעסק בשאלות של המרת דת, יחסים בין-דתיים, דיפלומטיה נוצרית, היבטים אמנותיים של השפעות דתיות ועוד. משתתפי הכינוס ביקרו גם בעיר בית לחם, באוניברסיטת בית לחם ובמכללה למקרא.