מרזוק אלחלבי

שואה   |   נכבה   |   סכסוך   |   ערבית
מרזוק אלחלבי
תפקיד: 
מרכז ומתאם קבוצת המחקר "ערבית בישראל: שפה, כוח, שיח"
דואר אלקטרוני: 
תחומי עניין: 
הסכסוך הישראלי–ערבי והסכסוך הישראלי–פלסטיני וניתוח פתרונות אפשריים לסכסוכים אלה, ביקורת תרבות וספרות ערבית, הגות פוליטית ומדינית, פילוסופיה של המוסר ושל המשפט, השואה והנכבה

מרזוק אלחלבי הוא עיתונאי וסופר, משורר ומבקר ספרות ותרבות, בעל טור קבוע בעיתון "אל-חיאת", הרואה אור בלונדון, בביירות ובערב הסעודית. הוא ערך את דפי התרבות ביומון "אל-אתחאד" ומילא תפקידי עריכה שונים במשך כ-14 שנים.

אלחלבי הוא בעל השכלה אקדמית בתחומים ספרות השוואתית, מדע המדינה ומשפטים. הוא השתתף, ריכז והנחה קבוצות דיון ומחקר בנושא יחסי יהודים–ערבים. במסגרת זו גם עשה כמה מחקרים בנושא היחסים בין שני העמים, לרבות במקומות עבודה (מחקרים אלה ראו אור מטעם מכון אופק לניהול ופרסומי אונסקו), והנחה מספר רב של קבוצות בקונפליקט.

אלחלבי פרסם מסות ומאמרים רבים, רובם בערבית, במגוון נושאים לרבות יחסי יהודים–ערבים, הסכסוך הישראלי–ערבי והסכסוך הישראלי–פלסטיני וניתוח פתרונות אפשריים לסכסוכים אלה, ביקורת תרבות וספרות ערבית, הגות פוליטית ומדינית, פילוסופיה של המוסר ושל המשפט, השואה והנכבה, תקשורת וחברה אזרחית ועוד. נוסף על כל אלה הוא פעיל חברתי ויועץ ארגוני ואסטרטגי לרשויות מקומיות, לארגוני החברה האזרחית ולארגונים פוליטיים.