מסע והגירה בספרות הערבית המודרנית

שנות פעילות: 2015 - 2016

סטטוס:

פעילה
משתתפים: 

נורה פאר, קובי אמיר, היבה יזבק,שיכה חליווא, רנא מוסא, הילה פלד-שפירא, ראג'י בטחיש, אריה גוס, הלל כהן, קלייר אורן, זהבה גנור, הניה זובידה

המסע הוא נושא מרכזי בספרות הערבית המודרנית מאז ראשיתה, החל בתיאורים של מסעות "אמתיים" מן המאה התשע-עשרה (כמו הרחלה של רפאעה אל-טהטאווי), דרך רומנים מן המחצית הראשונה של המאה העשרים המבוססים על מסע בדיוני של נוסע ערבי למערב (כגון ציפור מהמזרח מאת תאופיק אל-חכים ומנורת אום האשם מאת יחיא חקקי), וכלה ביצירות מהעשורים האחרונים המתמקדות בתמות של מסע והגירה מנקודות מבט רבות וליעדים מגוונים.

במהלך השנים 2016-2015 מתכנסת במכון ון ליר בירושלים קבוצת מחקר ודיון שעניינה מסע והגירה בספרות הערבית המודרנית. מטרת הקבוצה לקרוא יצירות מודרניות שנכתבו בערבית ואשר מתמקדות בנושאים של מסע והגירה ובתמות משנה כגון גלות ופזורה, עקירה, ניכור וטרנס-לאומיות. נדון בסוגות שונות, לרבות רומנים, סיפורים קצרים, שירה ואוטוביוגרפיה. בטקסטים אלו עולות לרוב סוגיות של זהות והשתייכות למקום, ללאום ולשפה בעקבות מסע או מעבר גבולות מסוגים רבים. נושא זה רב-פנים ועל כן משתתפים בקבוצה חוקרים מכל תחומי הספרות הערבית ומתחומים משיקים. המשתתפים מוזמנים לקרוא ביצירות לאור טקסטים עיוניים בנושאי מסע, זהות וגבולות.

בין נושאי הדיון:

זהויות ערביות משתנות: כיצד הטקסטים מתייחסים לזהות והשתייכות?

מסע שחוצה גבולות גיאוגרפיים, פוליטיים ותרבותיים

מסעות "מקומיים" או מסעות מטפוריים.