תכנון עיר דרוויניאנית, 24.02.21
מפגש שלישי בסדרת"אאוטסיידרים במדע"
פרופ' אורן הרמן בשיחה עם פרופ' דייוויד סלואן ווילסון
אנשים החותרים לשינוי חיובי משתמשים לא פעם במילים כמו "התפתחות" ו"הסתגלות" בשפת היומיום, ובאנגלית אף נהוג השימוש בפועל evolve, מלשון "אבולוציה"; אך רק מעטים מכירים באפשרות להסתייע גם בהיבטיו המדעיים של השינוי – מדע האבולוציה. זה קורה בין השאר מפני שבמשך רוב המאה העשרים, מדע האבולוציה הוגבל לחקר האבולוציה הגנטית בלבד. בשנים האחרונות התפשטו תחומי החקר הנכללים בו לכדי מערך רחב יותר של יעדים ממוקדי-אדם, לרבות צמיחה אישית ותרבותית. האורח שלנו, הפילוסוף וחוקר האבולוציה דייויד סלואן וילסון, מיישם את השינוי הזה כדי להפוך את העיר בּינְגהַמטוֹן שבמדינת ניו יורק למקום טוב יותר. הדרוויניזם המוכלל חושף את הצורך בניהול תהליכים אבולוציוניים, כדי להתאים אותם ליעדים מקובלים ונורמטיביים. אחרת, טוען וילסון, האבולוציה תיקח אותנו למקומות שאיננו רוצים להגיע אליהם.